Work-life balance - zasady dążenia do równowagi życiowej! Platforma Kobiet Aktywnych

Robicie 5 rzeczy na raz? Musicie pogodzić szereg ról społecznych, zajęć domowych? A czy macie czas dla siebie? Otóż okazuje się, że można nauczyć się zachowywać równowagę życiową np. poprzez warsztaty...
Na wczorajszym spotkaniu Platformy Kobiet Aktywnych gościem specjalnym była Pani Danuta Brzezińska - coach, trener rozwoju osobistego - osoba, od której bije pozytywna energia. Chcecie wiedzieć, co zdradziała ze swojego doświadczenia zawodowego? Zapraszam na relację :).


Przywitała nas jedna z organizatorek - Asia.Spotkanie miało formę warsztatów, dzięki czemu każda z nas mogła przyjąć większą porcję wiedzy. Głównym celem spotkania było poznanie kroków do własnej równowagi życiowej. Na początku każda z nas miała powiedzieć coś o sobie - 3 fakty z życia prywatnego i 3 fakty z życia zawodowego.Zobaczcie, ile ról spełnia praktycznie każda kobieta:Następnie Pani Danka przedstawiła nam zasady dążenia do równowagi życiowej:

1. Pierwszą zasadą jest wyznaczanie celów, które dotyczą różnych dziedzin życia:Wiecie jaki to cel ekologiczny? taki, że gdy się go osiągnie, to więcej się zyskuje niż traci.Każda z nas miała określić 20 swoich celów, by móc w przyszłości zweryfikować ich osiągnięcie... Oj, nie było to proste zadanie :)2. Druga zasada to priorytety, by wybrać te najważniejsze. 3. Trzecią zasadą jest wyznaczanie wartości (uczciwość, prawdomówność itd.).

4. Zarządzanie sobą w czasie to już czwarty krok.I tu pojawiło się kolejne ćwiczenie. Trzeba było koło podzielić na 24 części i zaznaczyć, ile czasu w ciągu doby przeznaczamy na dane czynności, a następnie pokolorować drugie koło wg tego, jak chciałybyśmy, by wygladał nasz dzień. Muszę przyznać, że u mnie chciałabym poprawić ilość i godziny snu - zdecydowanie za późno chodzę spać. Też tak macie?5. Dom miejscem spokoju - umiejętność rozgraniczania czasu pracy od ogniska domowego, nawet jeśli pracuje się w domu.

6. Udoskonalanie życia, ponieważ czeka nas wiele zagrożeń w przypadku braku równowagi życiowej np. samotność, bezsenność, frustracja. Także nasz pracodawca nie ma wówczas z nas pożytku, ponieważ rodzi to konflikty i błędy w pracy, brak motywacji, częste zwolnienia lekarskie itd.7 kroków do życiowej równowagi:

 1. Odwiednia komunikacja - mówić czego oczekujemy, informować, że np. mamy zajęte popołudnie i nie możemy zostać dłużej w pracy (aby nie wsciekać się na siebie lub kogoś).
 2. Wykorzystywać nowoczesne technologie - np. robić zakupy przez internet, by nie tracić na zakupy czasu i sił,
 3. Pracować w domu - umieć też wyznaczać granice dla czasu pracy, 
 4. Bycie asertywnym - umieć odmówić, ale również prosić o pomoc, delegowac zadania innym,
 5. Nie mieć poczucia winy - gdy nie wszystko nam się udaje, umieć sobie to wybaczać,
 6. Odrzucić perfekcjonizm,
 7. Mieć CZAS WOLNY!


Dodatkowo możemy nauczyć się oszczędzać naszą energię:
 • odpoczywać na zapas,
 • w pracy robić daną rzecz do końca, bez przerywania na inne czynności,
 • robić plany ważności zadań,
 • nie odkładać podejmowania decyzji na później,
 • telefony zajmujące mało czasu najlepiej wykonywać od rana,
 • organizować sobie zastępstwo,
 • z najgorszych czynności wyciągać pozytywy,
 • w przypadku bezsenności - nie myśleć o niej.


Zadaniem domowym było określenie wszelkich "zjadaczy czasu". Zastanawiam się, czy prowadzenie bloga też powinno się tu znaleźć ;).Już tradycyjnie odbyła się loteria wizytówkowa, gdzie jedna z pań wygrała kosmetyk ufundowany przez Ecosme.pl.


Jestem ciekawa, czy Wam wystarcza na wszystko czasu? Czy czujecie, że macie równowagę życiową?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ja już pokazałam i napisałam. Teraz Twoja kolej - skomentuj proszę i zostaw po sobie ślad :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger