Jak sobie radzić z byciem innym? "Mimo wszystko... bajki terapeutyczne"

Jak radzić sobie z byciem innym? Jak rozmawiać z dzieckiem o akceptacji, wierze we własne możliwości, gdy samo ma problem lub gdy ktoś w grupie traktowany jest inaczej? Jedną z metod mogą być bajki, których bohaterowie znajdują się w podobnej sytuacji. A omawiając wspólnie problematyczny temat, możemy uczyć dzieci, jak radzić sobie z innością.

Takie właśnie bajki w formie audiobooka pt. "Mimo wszystko... bajki terapeutyczne" są jedną z nagród w naszym fotograficznym KONKURSIE parentingowym "Wakacyjny czas naszych dzieci", ufundowaną przez Oficynę MM Wydawnictwo Prawnicze. Wydawnictwo sprezentowało jeden egzemplarz również dla mnie, więc podzielę się z Wami moją opinią na ich temat.


Przyznam, że nie mogłam zmobilizować się do przesłuchania płyty, bo generalnie nie przepadam za audiobookami... choć ten przykuwa uwagę, bo jest ładnie wydany.
Po przesłuchaniu wszystkich 5 bajek mogę zdecydowanie stwierdzić, że faktycznie są to bajki edukacyjne, terapeutyczne, niosące ze sobą morał. Są fajne dla dzieci i dla dorosłych.Każda z bajek trwa ok. 10 min. Każda ma innego bohatera i opowiada o innym problemie. 

Meduza Matylda, pomimo że jest inna i brzydka, chce przyjaźnić się z rybami. Wrona Odi, pomimo wady wymowy, chce zostać aktorem. Chłopiec Pawełek, który boi się pobierania krwi i nie ma apetytu, chce wyzdrowieć i być niczym generał dla swoich oddziałów walczących z chorobą. Wojtek, który nie rozróżnia kolorów, chce zostać malarzem. Natomiast literka "Ź" chce pokazać, że też jest ważna w alfabecie i może osiągnąć sukces.Bajki te uczą m.in. akceptacji, pomagają budować poczucie własnej wartości oraz wiarę w swoje możliwości. Pokazują też, że mobilizując siły i walcząc z jakimś problemem, można pokonać swoje słabości. 

Ich dodatkową wartością jest narracja Jerzego Kryszaka i pomimo, że nie przepadam za tym aktorem, tu w roli lektora, sprawdza się znakomicie. Ponadto zakup płyty wspiera podopiecznych fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, która pomaga osobom dorosłym z niepełnosprawnością intelektualną.Krążek można nabyć w cenie niecałych 20 zł na stronie bajki.oficynamm.pl

I tak, jak wspominałam, że nie przepadam za audiobookami, ten zdecydowanie mnie przekonuje. Myślę nawet, że może stanowić dobry prezent np. dla dzieci, które boją się kończących wakacji, bo mają problemy w szkole, problemy z akceptacją w grupie lub nie wierzą we własne możliwości.

A Wy lubicie audiobooki?


6 komentarzy:

 1. Rewelacyjne tematy bajek. Podoba mi się, że ktoś pomimo jakiejś wady próbuje działać w teoretycznie przegranym aspekcie, dziedzinie. Super: tolerancja i pokonywanie barier w jednym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo kształcący produkt. Tematy bajek są idealne dla dzieci, które dopiero uczą się relacji międzyludzkich :)
  PS Na moim gryzoniowym blogu ruszyło rozdanie, w którym można wygrać śliczne dekoracje do domu, zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się taka rozmowa o problemach, gdzie czasem mamy trudność by ubrać coś w słowa. Taka bajka tworząc historię ma skuteczny przekaz :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jakoś wolę sama czytać dziecku, ale moje jest jeszcze bardzo małe. Może się jeszcze przekonam.

  OdpowiedzUsuń

Ja już pokazałam i napisałam. Teraz Twoja kolej - skomentuj proszę i zostaw po sobie ślad :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger