Szkolenia dla niań - konieczność czy zbędny wydatek?

Zawód niani przez wiele osób traktowany jest jako zajęcie nie wymagające wcześniejszego przygotowania. Czy słusznie? 

Każdy rodzic doskonale wie, że opieka nad dzieckiem nie jest prostą sprawą, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi czas spędzany z cudzym maluchem. Tymczasem właśnie takie zdanie stoi na drodze każdej niani. W istocie; profesjonalna opiekunka do dziecka w Warszawie lub innym, dowolnie wybranym mieście Polski, powinna posiadać wiedzę potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami. Skąd wziąć wspomniane certyfikaty i - co ważniejsze -  gdzie nabyć wiadomości niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie niani?  Z pomocą przychodzą różnego typu szkolenia i kursy.Dla początkujących…

Choć praca niani przez wielu traktowana jest jako zajęcie dorywcze, w praktyce nawet chwilowa opieka nad dzieckiem wymaga odpowiedniego przygotowania. Wbrew pozorom wiedza praktyczna, nabyta w trakcie opieki/wychowania własnych dzieci, nie jest wystarczająca. Dlaczego? Głównie z uwagi na fakt, że każdy rodzic posiada nieco inne zdanie w temacie żywienia, pielęgnacji czy nawet zabawy malucha. Z tego względu kompetentna niania powinna potrafić zaoferować taki model opieki, który będzie zgodny zarówno z potrzebami dziecka, jak i preferencjami jego rodziców. Szkolenia dla początkujących niań to zajęcia, na których przyszłe opiekunki mogą nabyć wiedzę z zakresu prawidłowego rozwoju dziecka obejmującego określone etapy życia, sposobów radzenia sobie z różnego rodzaju problematycznymi reakcjami dzieci (złość, agresja), organizacji zabaw, żywienia dziecka czy pierwszej pomocy. Ten rodzaj kursów można więc określić mianem „wiedzy w pigułce”, gdyż stanowią one swego rodzaju kompendium wiadomości umożliwiających rozpoczęcie pracy w charakterze niani.

…i profesjonalnych niań

Posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu opieki nad dzieckiem można z powodzeniem porównać do pierwszych kroków, stawianych na ścieżce kariery profesjonalnej niani. Naturalnym wydaje się więc fakt, że po opanowaniu wspomnianych, podstawowych zagadnień, warto pogłębiać nabytą do tej pory wiedzę. Tu również z pomocą przychodzą kursy, tym razem jednak dedykowane potrzebom niań profesjonalnych. Wspomniane zajęcia można podzielić na dwie grupy; szkolenia uwzględniające potrzeby dzieci zdrowych oraz maluchów chorych/z wadami wrodzonymi. Wiadomości przekazywane na tego typu zajęciach są szczegółowe, a co się z tym wiąże, dotyczą konkretnych zagadnień np. snu, żywienia, rozwoju psychoruchowego bądź zabaw. Co istotne to fakt, że szkolenia zaawansowane skupiają się głównie na wnikliwym omówieniu jednego, wybranego tematu.

Zatrudniając nianię do opieki nad dzieckiem warto zwrócić uwagę na odbyte przez daną osobę szkolenia. Brak posiadania certyfikatów potwierdzających ukończenie wspomnianych kursów powinien wzmóc naszą czujność. Jeśli chcesz mieć pewność, że zatrudniona przez ciebie niania jest osobą w pełni kompetentną, to rozpocznij poszukiwania opiekunki od przejrzenia ofert umieszczanych na godnych polecenia portalach, takich jak np. www.niania.pl. Korzystając z usług tego typu serwisów masz pewność, że zarówno tożsamość, jak i wiedza niań jest weryfikowana przez specjalistów.


* autor: niania.pl


8 komentarzy:

 1. Wezmę to pod uwagę jak będę szukać niani. Ciekawe czy uczą je tam co to RB, BLW i noszenia w chuście :-P

  OdpowiedzUsuń
 2. Wezmę to pod uwagę jak będę szukać niani. Ciekawe czy uczą je tam co to RB, BLW i noszenia w chuście :-P

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dla mnie konieczność.Chyba, że owa niania ma odchowaną gromadkę swoich dzieci to bym się zastanowiła ale i tak wolałabym taką po szkoleniach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważam,że każda niania powinna być wyszkolona,zarówno z opieki nad dzieckiem, z punktu psychologicznego powinna przejść testy czy w ogóle się nadaje, ale przede wszystkim powinna mieć skończony kurs pierwszej pomocy u niemowlaka/dziecka. Powierzamy obcej osobie nasz największy skarb i wiadomo, że chcemy jak najlepiej wybrać, dlatego uważam, że taki kurs powinien być koniecznością i każda niania powinna mieć dokument o swoich kwalifikacjach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie praktycznie każda profesja wymaga jakiego kursu, czy szkolenia, więc dlaczego nianie miało by to omijać?

   Usuń

Ja już pokazałam i napisałam. Teraz Twoja kolej - skomentuj proszę i zostaw po sobie ślad :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger