Wnętrzarska klasyka, czyli drewno w kuchni

Drewniane blaty oraz podłoga to elementy wystroju kuchni, które nadadzą pomieszczeniu elegancki wygląd oraz rustykalny charakter. Jednak zanim zdecydujesz się na zamontowanie drewna w swojej kuchni, należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Okazuje się bowiem, że drewno zamontowane w kuchni wymaga specjalnej pielęgnacji oraz sporo uwagi.Drewno każdego roku jest obecne we wnętrzarskiej modzie. Nic dziwnego – żaden inny materiał wykończeniowy, nie pozwoli osiągnąć tak eleganckiego efektu. W aranżacji kuchni drewno stosuje się zazwyczaj w celu wykonania podłóg oraz blatów.Drewniane blaty

Powierzchnia robocza w kuchni ma ogromny wpływ na estetykę pomieszczenia, ale też na jego funkcjonalność. To dzięki blatom możemy wygodnie przygotować posiłek czy przechowywać kuchenne sprzęty. Blaty kuchenne w Castoramie spełniają obie te role. Drewniane blaty powodują, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne, a także nadają mu rustykalny wygląd. Jednak w przeciwieństwie do kamiennych czy laminowanych, te wykonane z drewna wymagają szczególnie dużo uwagi.

Przede wszystkim drewniany blat musi być odpowiednio zabezpieczony. Do wyboru są dwa rodzaje preparatów – olej lub lakier. Ten pierwszy zapewnia lepszą ochronę przed wysokimi temperaturami, a co za tym idzie, na powierzchni drewna w wyniku kontaktu np. z ciepłym naczyniem, nie powstaną tak szybko odbarwienia, jak w przypadku lakieru. Oba preparaty zapewniają zabezpieczenie przed wilgocią. Olej sprawi, że blat zyska odrobinę ciemniejszy kolor i ładnie podkreśli naturalny rysunek drewna, z kolei dzięki lakierowi powierzchnia zyska elegancki połysk.

Wprawdzie oba wymienione preparaty zabezpieczają drewno, jednak nie dają one pełnej ochrony przed działaniem wilgoci oraz wysokich temperatur. W obu przypadkach pozostawienie ciepłego naczynia lub plam wody na blacie już po kilku godzinach może skutkować powstawaniem nieestetycznych plam. Co więcej, drewno jest podatne także na zarysowania, dlatego podczas krojenia i przygotowywania posiłków należy szczególnie uważać.


Drewniana podłoga

Tradycyjnie jako materiał wykończeniowy dla posadzek w kuchni stosuje się płytki. Ciekawą alternatywą dla nich jest właśnie drewno. Niezwykle elegancko prezentują się zarówno klasyczne, długie deski, jak i niewielkie klepki układane w różne wzory.

Do wyboru są dwie możliwości: drewno lite oraz deski wielowarstwowe (przed ich wyborem upewnij się na którym można zamontować ogrzewanie podłogowe: http://www.ogrzewanie.info.pl/artykuly,68500,1,Ogrzewanie_podlogowe__kiedy_sie_oplaca).

W pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę na twardość drewna – parametr ten pozwoli wybrać gatunek drewna, który nie będzie się odkształcał oraz będzie odporny na uszkodzenia. Do tych najtwardszych należą materiały egzotyczne, czyli np. jatoba, merbau i doussie. Z kolei z rodzimych odmian będą to jesion, dąb oraz buk. Natomiast deski warstwowe są materiałem wzmacnianym, ponieważ ich konstrukcja składa się z 3 warstw drewna. Spodnia oraz środkowa są wykonane z drewna iglastego, które charakteryzuje się większą twardością i wytrzymałością. Ostatnia, dekoracyjna warstwa jest wykonana z odmian szlachetnych.

Drewno na podłodze, podobnie jak w przypadku blatów, musi być także zabezpieczone przed wilgocią np. za pomocą oleju lub lakieru. Preparaty te niestety nie dają pełnej ochrony przed powstawaniem odbarwień. Na szczęście zarówno blaty, jak i drewniane podłogi możemy odnowić, szlifując ich powierzchnie i pokrywając je nową powłoką.* artykuł gościnny


1 komentarz:

  1. Bardzo przydatny wpis dla osób robiących remont. Kuchnia na pierwszym zdjęciu jest śliczna.

    OdpowiedzUsuń

Ja już pokazałam i napisałam. Teraz Twoja kolej - skomentuj proszę i zostaw po sobie ślad :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger