Jaką wybrać baterię prysznicową i na co zwrócić uwagę?

Kupno baterii prysznicowej nie jest prostą sprawą. Asortyment na półkach sklepowych jest tak bogaty, że często nie potrafimy zdecydować się, który produkt będzie najlepszym rozwiązaniem. Niestety, większość nas podejmuje decyzję wyłącznie na podstawie wyglądu baterii prysznicowej, nie przywiązując zbyt dużej uwagi do jej funkcjonalności. Dzisiaj o tym, w jaki sposób wybrać baterię prysznicową, by nie tylko cieszyła oko, ale również była użyteczna.Rodzaje baterii prysznicowych


Mimo, że w sklepach z wyposażeniem wnętrz możemy napotkać dziesiątki, jeśli nie setki wzorów baterii prysznicowych, to tak naprawdę istnieją tylko trzy rodzaje. Rozróżnia się je głównie ze względu na sposób montażu.

 • Baterie prysznicowe natynkowe, zwane także naściennymi są montowane bezpośrednio do rur, które doprowadzone są do łazienki. Ten rodzaj baterii od jakiegoś czasu traci swoją popularność ze względu na konieczność instalacji urządzenia w ściśle określonym miejscu i swój mało nowoczesny wygląd. Ten rodzaj powinien zainteresować tych, którzy nie chcą przerabiać instalacji wodnej i planują samą wymianę baterii. Są bowiem łatwe w montażu, a przy tym dużo tańsze od baterii podtynkowych.
 • Baterie prysznicowe podtynkowe nie wymagają zamontowania bezpośrednio na instalacji wodnej, ale wymuszają konieczność przygotowania ściany pod ich montaż. Ten typ baterii charakteryzuje się wysoką estetyką, ponieważ widoczna zostaje tylko dźwignia, wylewka oraz maskownica. Mechanizm sterujący ukryty jest pod glazurą. To propozycja dedykowana tym, którzy planują ponowne urządzenie łazienki lub jej odświeżenie. Dzięki bogatemu asortymentowi, jaki oferują producenci, możemy wybierać spośród dużej ilości modeli. Baterie prysznicowe podtynkowe są o wiele bardziej funkcjonalne oraz zajmują mniej miejsca w kabinie. Niestety, przyjdzie nam się też zmierzyć z wyższą ceną za taki produkt. Musimy się również liczyć z trudniejszym montażem. 
 • Baterie prysznicowe jednopunktowe, których uchwyt przymocowany jest na stałe, co sprawia, że nie są one dobrym rozwiązaniem w łazienkach, z których korzystają osoby o różnym wzroście.
Decydując się na jeden z trzech wyżej wymienionych rodzajów, powinniśmy kierować się przede wszystkim preferencjami własnymi oraz pozostałych domowników.


Na co warto zwrócić uwagę, wybierając baterię prysznicową? 


Podczas wyboru baterii, pierwsze co rzuca nam się w oczy, to jej wygląd. Jest on oczywiście nie bez znaczenia. Dobrze bowiem, aby bateria współgrała i tworzyła spójną całość z pozostałym wyposażeniem, a już niewątpliwie kabiną prysznicową. Jednak prócz designu, powinniśmy mieć na uwadze jeszcze 5 kluczowych szczegółów, o których poniżej.

1. Głowica znajdująca się w baterii. Jest ona podstawowym elementem decydującym o jej jakości i szczelności. Warto mieć na uwadze średnicę głowicy, która pozwala na przepływ wody. Wśród głowic możemy wyróżnić 3 rodzaje:
 • ceramiczne,
 • suwakowe,
 • termostatyczne.
Głowice suwakowe powoli są wypierane przez ceramiczne. Montowane były w bateriach starszego typu. Głowice ceramiczne pozwalają na precyzyjniejsze ustawienie temperatury i siły wody. A głowice termostatyczne odpowiadają za stałą temperaturę wody.

2. Korpus może być wykonany z mosiądzu, stali szlachetnej, złota lub niklu. Wybór zależy od naszego budżetu i stylu, w jakim urządzamy łazienkę.

3. Waga baterii prysznicowej - im większa, tym bardziej wytrzymała bateria na różne zmiany temperaturowe.

4. Ilość uchwytów, czyli baterie jedno- i dwuuchwytowe. Wybór zależy od naszych potrzeb.

5. Wydajność przepływu, którą producent podaje w litrach lub w klasach, gdzie klasa A jest najwyższa.

Poza tymi pięcioma szczegółami warto również zwrócić uwagę na różnego rodzaju udogodnienia. Jednym z nich jest termostat, który umożliwi nam jednorazowe ustawienie temperatury przepływającej wody. Dla tych z nas, którzy będą chcieli się zrelaksować pod prysznicem, dobrym rozwiązaniem może okazać się dodatkowa deszczownica. Ważne mogą okazać się również takie dodatki jak perlator lub dwustopniowa regulacja przepływu wody. To rozwiązania, które pomogą nam zaoszczędzić w skali roku parę ładnych złotych w domowym budżecie.

A przy okazji zapytam - macie wannę, czy prysznic? Jesteście zadowolenie z wyboru?


3 komentarze:

 1. Rety ile szczegółów!!! A wiesz na jakiej baterii mnie zależy? Takiej, która reguluje temperature wody, ponieważ ma łazienkę do góry , nim doleci ciepła woda-jestem siwa, a w trakcie mycia zmienia się temperatura i albo się poparzę albo schłodzę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojej nie wiedziałam, że tyle szczegółów jest ważnych przy wyborze :) Ja mogę polecić coś co dba o moją skórę oraz o nieosadzanie się kamienia na baterii, wannie itd - filtr prysznicowy z systemem kdf.

  OdpowiedzUsuń
 3. My wybraliśmy źle, teraz wybrałbym zdecydowanie inny rodzaj.

  Weronika Klewek

  OdpowiedzUsuń

Ja już pokazałam i napisałam. Teraz Twoja kolej - skomentuj proszę i zostaw po sobie ślad :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger