Jak wprowadzić angielski szyk do polskiego wnętrza?

Gdyby spojrzeć na Wielką Brytanię wyłącznie przez pryzmat pogody, nienagannych manier i Królowej Elżbiety, ten wyspiarski kraj wydałby się nam dość zimny, wilgotny i nieprzyjazny. Lecz gdy zajrzeć do przeciętnego angielskiego domu, okazuje się być całkiem przytulnym i urokliwym zakątkiem na Ziemi.


Styl angielski to coś dla miłośników ciepłych wnętrz, okraszonych nutą elegancji. Oto kilka złotych zasad, według których z łatwością urządzicie swoje wnętrza z prawdziwym brytyjskim akcentem.

Pastele na czele

Jeśli lubisz lekkie pastelowe tonacje na ścianach i elementach wykończeniowych, to możesz zacząć swobodnie poruszać się w tych barwach. Unikajmy ostrych kolorów, gdyż te, rezerwujemy dla dodatków. Wanilia, łosoś, błękit i róż dominują na ścianach, które wyjątkowo efektownie prezentują się, gdy wykończymy je stylowymi listwami na podłodze, wokół drzwi i pod sufitem. Lakierowana boazeria angielska doskonale ozdobi korytarze, salony, a nawet łazienki. Nie bójmy się zestawiać jej z kontrastowymi tapetami w kwiatowe motywy. Przytulności drewnianym podłogom nadadzą puchate, pastelowe dywany.


Stylowe meble i bibeloty

Anglicy stawiają przede wszystkim na wygodę, a więc nie może zabraknąć w ich wnętrzach ciężkich tapicerowanych kanap, foteli i sof z mnóstwem poduszek, oraz łóżek okrytych falbaniastymi kapami. Nie bójcie się wzorzystych obić, styl angielski zmieści w jednym pomieszczeniu zarówno fotel w kratkę po babci jak i kanapę w kwiatowe motywy. Przyda Wam się całe mnóstwo drewnianych stoliczków, komódek i szafek, na których do woli możecie stawiać rodzinne pamiątki, starocie zdobyte na pchlim targu i wszelkiego rodzaju bibeloty. Wazony ze świeżymi kwiatami są mile widziane w każdym pomieszczeniu, a na ścianach zawisnąć powinny stare ryciny i portrety przodków. Malowane talerze, kinkiety i stylowe zegary nadadzą elegancji tapetowanym ścianom.


Motywy angielskie

Anglicy szczególnie upodobali sobie motywy kwiatowe w swoich wnętrzach. Gdy mglista pogoda nie rozpieszcza oka ciepłymi barwami, w domowym zaciszu wciąż pełno jest kolorowych motywów kwiatowych. Najczęściej występujące kwiaty to róże i lilie. Zdobią one ściany, meble, narzuty na łóżko i ciężkie zasłony z lambrekinem. Równie często występującym angielskim motywem na ścianie jest typowa angielska krata, lub szkocka kratka. Szczególnie dobrze sprawdzi się na obiciu fotela, zasłonach i ciepłych kocach, a także stworzy we wnętrzu przyjemną kontynuację szprosów w oknach. Nie należy zapominać o motywach myśliwskich i jeździeckich. W dobrym tonie jest gdy w salonie pojawią się ryciny przedstawiające sceny z polowań, porcelanowe lub mosiężne figurki koni, hartów i zwierzyny łownej, a także wszelkie akcesoria jeździeckie.

Zobacz więcej inspiracji wykończenia podłóg i ścian w prawdziwym angielskim stylu na forum o listwach przypodłogowych.



Miałam przyjemność mieszkać pół roku w Anglii, jednak póki co zdecydowałam się tylko na białe, matowe listy przypodłogowe MDF o prostym profilu CM 8. Jestem zadowolona, bo pięknie współgrają z białymi drzwiami i białymi, szarymi i grafitowymi ścianami. 


A jak to jest w waszych domach - goszczą u Was elementy angielskie?


2 komentarze:

  1. O mamciu takie zdjęcia mogłabym oglądać i przeglądać godzinami. Angielski styl bardzo mi odpowiada!

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne są takie wnętrza, ostatnio zastanawiałam sie nad boazerią angielską, bo trafiłam na nią przypadkiem w artcore, wydaje mi się, że takie elementy świetnie wyglądają.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny bloga, będzie mi miło gdy skomentujesz :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger