Pomysły na prezent świąteczny - poradniki dla rodziców

Zapraszam na trzecią część pomysłów na książkowe prezenty. Po prezentacji książek dla dzieci do 3 lat oraz książek dla przedszkolaków, dzisiaj skupię się na książkach - poradnikach dla rodziców. Więc jeśli chcesz zakupić odpowiednią lekturę rodzicom w ciąży, rodzicom małego i większego dziecka, koniecznie zapoznaj się z poniższymi pozycjami.


Zapraszam na przegląd 8 książek, które warto mieć w swojej biblioteczne. Ponadto specjalnie dla Was linkuję od razu, gdzie można zakupić je najtaniej.


NIE Z MIŁOŚCI - Jesper Juul


Zwięzła i treściwa pozycja dotyczącą nie tylko umiejętności rzeczowego odmawiania dzieciom, ale także prezentująca sposób i przykłady, jak w takich przypadkach postępować zarówno z niemowlętami, małymi dziećmi, a także z nastolatkami. Pokazuje, czy i kiedy rodzice powinni dawać dzieciom to, na co one mają ochotę. Książka nie mówi o tym, jak zdobyć nad dziećmi kontrolę, ale dlaczego warto mówić nie, by funkcjonować w zdrowych relacjach, nie czując się stroną ciągle ustępującą.Wydawnictwo - Mind
Cena na ceneo.pl - od 17,93 zł


MOJE DZIECKO NIE CHCE JEŚĆ - Carlos González


To pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodziców - nie tylko rodziców niejadków. Matki i babcie mają często mylny obraz faktycznego zapotrzebowania dzieci na energię pochodzącą z jedzenia. Autor książki w bardzo przystępny sposób wyjaśnia, dlaczego dzieci nie chcą jeść warzyw, dlaczego przestają jeść po skończeniu roku. Ponadto opisuje "eksperyment", który warto wprowadzić w życie, aby skończył się dramat rodzica i dziecka, któremu godzinami przemycane jest jedzenie.Wydawnictwo - Mamania
Cena na ceneo.pl - od 21,68 zł


ZDESPEROWANA. NADZIEJA DLA MAMY, KTÓRA POTRZEBUJE ODDECHU - Sarah Mae, Sally Clarkson


Coś dla udręczonych życiem mam! Autorki z autopsji pokazują, jak radzić sobie z rutyną życia i depresją, wynikającą z nieustannej opieki nad dziećmi. Realia wprawdzie amerykańskie, jednak można wyciągnąć coś dla siebie, tym bardziej jeśli wiara jest ważnym elementem życia kobiety.Wydawnictwo - Święty Wojciech
Cena na ceneo.pl - od 14,95 zł


KSIĘGA RODZICIELSTWA BLISKOŚCI - William Sears, Martha Sears


Pozycja warta uwagi już dla rodziców przygotowujących się na przyjście na świat maleństwa. Pokazuje, dlaczego warto postawić na rodzicielstwo bliskości, czyli karmienie piersią, noszenie blisko siebie, spanie z dzieckiem i szybkie reagowanie na płacz. Z drugiej strony pokazuje, gdzie jest granica poświęcania się przez rodzica, by zachować odpowiednią równowagę, czy jak radzić sobie w sytuacjach specjalnych, jak odstawiać dziecko z nocnego karmienia piersią (ten element osobiście wykorzystuję właśnie w naszym przypadku). Książka prezentuje konkretne przykłady bardzo doświadczonych rodziców, będących zarazem lekarzami, którzy w tym nurcie wychowali swoje dzieci, a także doradzają swoim pacjentom.
Wydawnictwo - Mamania
Cena na ceneo.pl - od 24,89 zł


ŚWIADOME RODZICIELSTWO. WYCHOWAJ SZCZĘŚLIWE DZIECKO, DZIĘKI WIĘKSZEJ SAMOŚWIADOMOŚCI - Daniel J. Siegel, Mary Hartzell


Podręcznik świadomego rodzicielstwa, który wskazuje, że najpierw warto poznać różne mechanizmy, jakie nami kierują, aby móc świadomie kształtować swoje dzieci. Dzięki tej książce łatwiej zrozumieć m.in. jak nasza pamięć ma wpływ na doświadczenia życiowe, czy jak funkcjonuje umysł. Ponadto autor porusza również zagadnienia dotyczące wzajemnej komunikacji, tworzenia więzi i relacji, przywiązania osoby dorosłej, a także konfliktów i naprawy relacji. Każdy z 9 rozdziałów zakończony jest krótkim ćwiczeniem - wglądem w siebie, które zachęca do autorefleksji.
Wydawnictwo - Mind
Cena na ceneo.pl - od 22,06 zł


KIEDY TWOJA ZŁOŚĆ KRZYWDZI DZIECKO - Matthew McKay, Kim Paleg, Patrick Fanning, Dana Landis


Wartościowa książka dla osób dorosłych, które mają problem z opanowaniem własnych emocji i działają impulsywnie. Tytułowa złość odnosi się głównie do niepohamowanego krzyku oraz bicia dzieci. Autor pokazuje konsekwencje takiego działania, mobilizując jednocześnie rodziców do zmiany postawy. Załączony krótki test poziomu złości dla rodziców, pozwala samodzielnie ocenić negatywne emocje w 50 przykładowych, stresowych sytuacjach. Ponadto książka analizuje sporo rodzinnych sytuacji, zawiera także kilka praktycznych ćwiczeń, w tym dziennik kontroli złości, zachęcający do wpisywania swoich obserwacji.


Wydawnictwo - Mind
Cena na ceneo.pl - od 17,93 zł


JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ O SEKSUALNOŚCI - John T. Chirban


Kolejna pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodziców, tym bardziej, że temat seksu jest niestety nadal często tematem tabu. Bardzo merytoryczna i wartościowa książka, dotycząca problemu seksualności i umiejętności rozmawiania na ten temat z dziećmi w każdym wieku. Prezentuje, jak warto podchodzić do tematu seksu, bliskości i miłości, przytaczając konkretne dialogi oraz jak i kiedy poruszać dane tematy z dziećmi, by nie okazało się, że jest za późno.
Wydawnictwo - Święty Wojciech
Cena na ceneo.pl - od 15,00 zł


OD NIEMOWLAKA DO PRZEDSZKOLAKA - Bogna Białecka


Książka poruszająca w skondensowany sposób sporo zagadnień dotyczących rozwoju dziecka już od poczęcia do 3 lat. Sporo treści zajmują przykłady wspólnych zabaw odpowiednich dla danego etapu rozwoju. Jedyne, co nie jest zgodne z moimi przekonaniami to przytoczona opinia pewnej amerykańskiej instytucji pediatrycznej, według której usprawiedliwiona jest kwestia dawania dziecku rzadkich klapsów. Poza tym dobre porady np. co robić gdy dziecko się jąka, czy jak podchodzić do udziału dziecka we Mszy Świętej.Wydawnictwo - Święty Wojciech
Cena na ceneo.pl - od 3,00 zł


Znacie, któreś z tych książek? Chętnie skorzystam też z Waszych podpowiedzi, jaką książkę poradnikową mogłabym jeszcze dostać jako prezent świąteczny?


6 komentarzy:

 1. Każdą z nich chętnie bym przeczytała. Ciekawa jestem, która by do mniej najbardziej przemówiła. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajne propozycje. Właściwie w każdej książce odnaleźlibyśmy porady dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam i polecam "Moje dziecko nie chce jeść". Książkę nabyłam czekając na drugiego już brzdąca bo pierworodny niestety jest mało jedzący. Po tej lekturze wiem, że ten typ po prostu tak ma ;-) oraz czego nie robić, żeby nie obrzydzić jedzenia córce. Jako dodatek do tej książki poleciłabym jeszcze "Bobas lubi wybór" tego samego wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niektóre poradniki są naprawde fajnie napisane, w wtedy chętnie je czytam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Niektóre z nich chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń

Ja już pokazałam i napisałam. Teraz Twoja kolej - skomentuj proszę i zostaw po sobie ślad :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger