Jak oświetlić łazienkę, by była w pełni funkcjonalna?

Łazienka jest miejscem, w którym spędza się czas na zabiegach relaksacyjnych oraz podczas dbania o higienę. Warto więc postarać się o to, by pomieszczenie to jak najlepiej spełniało swoją funkcję. Bardzo ważną kwestią jest oświetlenie, o którym najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania pomieszczenia.


Oprócz funkcjonalności, dobre oświetlenie pomaga również stworzyć w łazience niepowtarzalny klimat, a przy tym zwiększa komfort podczas spędzania w niej czasu.

Uniwersalny LED

Obecnie coraz więcej osób decyduje się jednak na oświetlenie LED. Okazuje się ono bowiem najbardziej trwałe, a przy tym nie zużywa zbyt wielkich ilości energii.

Jeszcze do niedawna były wykorzystywane wyłącznie w lampkach nocnych i niewielkich sprzętach, teraz jednak świetnie sprawdzają się jako główne źródło światła w sporych pomieszczeniach.

A może jednak wariant tradycyjny?

Ten rodzaj żarówki sprawdzał się przez wiele, wiele lat, dlatego na pewno trzeba na niego zwrócić uwagę podczas wybierania źródła światła do swojego mieszkania.

Emituje on światło o ciepłej, białej barwie, która umożliwia doskonałe odwzorowanie kolorów otoczenia (rzadko spotykane w przypadku innych żarówek).

Niestety, jej dużą wadą jest energochłonność, dlatego też, jeśli dbamy o oszczędność prądu, lepiej postawić na zupełnie inne rozwiązanie. Nic dziwnego, że tak mało osób decyduje się obecnie na wybór tradycyjnych żarówek, które przecież były kiedyś bardzo modne i, co najważniejsze, niezastąpione.

A może żarówki halogenowe?

To ten wariant żarówki, który świeci dużo jaśniej niż jej podstawowa forma. Jest to możliwe dzięki wypełnieniu halogenem (zwykle chodzi tutaj o jod), który wchodzi w reakcję z wolframem.

Na ich korzyść przemawia też znacznie dłuższy czas działania (niekiedy są lepsze od tradycyjnych modeli o trzy, cztery razy) oraz światło, które wraz z upływającymi godzinami i dniami, ani trochę nie słabnie.

Ich światło okazuje się też intensywniejsze, a przez to sprawia wrażenie bielszego niż w przypadku zwykłych modeli. Właśnie dlatego często są wykorzystywane w łazienkach, gdzie potrzebne jest mocne oświetlenie.

Popularne żarówki energooszczędne

Żarówki energooszczędne to inaczej świetlówki. Należą one do klasy żarówek wyładowczych. Zwykle jej elementami są specyficznie wygięte rurki, choć obecnie zdarzają się modele, które do złudzenia przypominają kształtem żarówki tradycyjne.

Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają one zaoszczędzić spore ilości energii. Niestety, ich barwa światła jest dosyć uciążliwa i często męczy oczy. Nierzadko wykorzystuje się je w biurach.


*wpis gościnny


5 komentarzy:

 1. Taka łazienka jak na zdjęciu mi się marzy! Ten kolor płytek, dwie umywalki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna łazienka, ja w swojej mam ledy :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak jasno :o Wow. Sama też wymieniam wszystko na ledy. Tzn. mój mąż się tym zajmuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Łazienka - moje ulubione miejsce w domu :) jako spa oczywiście a nie miejsce sprzątania :) ale w sumie od kiedy mamy założony na prysznicu filtr prysznicowy z systemem kdf to sprzątania jest mniej a przyjemności z przebywania w wodzie znacznie więcej :)

  OdpowiedzUsuń

Ja już pokazałam i napisałam. Teraz Twoja kolej - skomentuj proszę i zostaw po sobie ślad :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger