Aranżacja ogródka lub balkonu w bloku: fuksje i inne kwiaty

Nie wiesz jak zaaranżować mały balkon w bloku lub większy taras? Kwitnąca roślinność to najprostszy i najtańszy sposób na urozmaicenie widoku za oknem. Fuksje, pelargonie inne kwiaty przydadzą się tutaj najbardziej. Jak je uprawiać i które jeszcze rośliny warto posadzić? Zobaczcie w artykule.


Zwisające kwiaty balkonowe – pomysł na efektowną dekorację

W ofertach sklepów ogrodniczych rokrocznie znajdziemy coraz to więcej gatunków kwiatów balkonowych. Wśród nich największą popularnością cieszą się te zwisające, ponieważ mogą zdobić nawet najmniejszy balkon, jeśli umieścimy je w doniczkach przymocowanych do barierek lub ściany.

Wiszące doniczki mają jeszcze jedną zaletę – kwiaty w nich posadzone, prezentują się lepiej i są bardziej wyróżnione na tle pozostałej aranżacji. Pięknie wyglądają kwiaty zwisające z rustykalnych skrzynek drewnianych czy umieszczone w obudowie ze skrzynki po jabłkach. Należy jednak uważać, aby doniczek z kwiatami balkonowymi nie wieszać w miejscach wietrznych i narażonych na trudne warunki atmosferyczne. Może to nie tylko uszkodzić rośliny, ale i stworzyć zagrożenie.

Najpopularniejsze kwiaty do aranżacji balkonu:
  • Pelargonie: mają kwiaty pojedyncze lub pełne. Idealnie nadają się jako samodzielna ozdoba, jak i jako element różnorodnej kompozycji kwiatowej.
  • Fuksje balkonowe: odmiany posiadające zwisające pędy. Najlepiej zasadzić je pojedynczo w doniczkach wiszących.
  • Plektrantus: roślina zwisająca o ozdobnych liściach. Idealna jako dopełnienie kompozycji kwiatowej.
  • Begonie: o kwiatach pełnych lub pojedynczych. Begonii nie można uprawiać na południowych balkonach – słońce może poparzyć liście tej wrażliwej rośliny.
  • Surfinie: elegancki i bardzo popularny kwiat zwisający na balkon. Pędy obficie zdobią kwiaty w rozmaitych kolorach. Co ciekawe, kwiaty niektórych odmian surfinii wydzielają przyjemny zapach.
  • Bidensy (uczepy) – posiadają kwiaty o mocnej, żółtej barwie. Można je zastosować jako urozmaicenie innych kompozycji roślinnych.
  • Lobelie: na balkon idealne są odmiany o zwisających pędach, z których wyrastają niebieskie, różowe lub białe kwiaty. Lobelie pasują niemal do każdej kompozycji roślinnej na balkon lub taras.

Zdecydowanie królową kwiatów balkonowych jest fuksja, do której gatunku zalicza się mnóstwo odmian, o różnych kształtach, kolorach czy formie wzrostu. Którą z nich najlepiej wybrać na balkon? Z czym łączyć fuksje? Zobaczcie poniżej.

Fuksja – królowa kwiatów balkonowych. Jaką wybrać odmianę?

W starych odmianach fuksji dominuje zwykle kolor amarantowy. Dziś dostępne krzyżówki prezentują feerię barw, a występują w takich kolorach, jak róż, czerwień, pomarańcz, biel czy fiolet – i to w różnych zestawieniach. 

Do rodzaju Fuchsia L. należy obecnie 107 gatunków, gdzie większość ma swoje pochodzenie w górskich lasach Ameryki Południowej czy Środkowej. Niektóre gatunki wyodrębniono także z Nowej Zelandii. Fuksję okrył już 1696 roku Charles Plumier – nazwał ją na część ojca botaniki, niemieckiego uczonego, Leonharta Fuchsa. Do Europy fuksja przybyła na początku XVIII wieku, a popularna stała się już w XIX wieku – szczególnie wśród arystokracji. Zmagania ogrodników doprowadziły do poszerzenia się rodzajów tej rośliny do ponad 12000 różnych odmian.

Do najciekawszych odmian fuksji należą: Improved Rosella, La Perle, Swingtime, South Gate, Electric Light, Riccartonii, Diana Princess od Wales.


Fuksje na balkonie w donicach i skrzynkach

Na balkonie lub tarasie sadzimy fuksje w maju. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by uprawiać je wcześniej w mieszkaniu. Do skrzynek najlepiej wybrać odmiany niskie do 20 cm. Niektóre odmiany dorastają nawet do 1 m – te warto więc zasadzić od razu do większych pojemników. Do wiszących doniczek najlepiej wybrać odmiany o wiotkich łodygach – można też posadzić je na szczycie balustrady w skrzynkach.

Fuksje wystawiamy na zewnątrz dopiero wtedy, gdy już miną przymrozki. Co więcej, roślinę trzeba stopniowo przyzwyczajać do przebywania na zewnątrz. Dlatego początkowo wynosimy je z mieszkania codziennie na ok. 1-2 godziny, stawiając je w cieniu i miejscu osłoniętym od wiatru. Dobrze pielęgnowane i chronione fuksje będą kwitnąć całe lato i jesienią – nawet w październiku. 


Czy wiesz że…owoce fuksji są jadalne?

Fuksja to ciekawa roślina nie tylko pod względem wyglądu (kwiaty fuksji przypominają tańczące baletnice), ale i właściwości. Owoce fuksji – ciemnoczerwone lub czarne – mogą stać się jednym z oryginalnych składników pożywienia! Owoce mają ok. 1,5 cm długości, posiadają słodki miąższ i malutkie pestki. Idealnie nadają się do wszelkiego rodzaju deserów.


Ja w tym roku mam w ogródku m.in. surfinie, pelargonie, bakopę, goździki oraz od niedawna  właśnie fuksję. A jakie kwiaty zdobią Wasze tarasy, balkony, ogródki?


1 komentarz:

  1. Osobiście nie mam kwiatów kwitnących nie licząc lawendy, moja.mama natomiast obsadziła pół ogródka tymi kwiatami 😁

    OdpowiedzUsuń

Ja już pokazałam i napisałam. Teraz Twoja kolej - skomentuj proszę i zostaw po sobie ślad :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger