Maszyna do szycia bez tajemnic – odkrywamy najważniejsze funkcje!

Już od pewnego czasu odkrywasz sekrety swojej maszyny do szycia? A może dopiero planujesz zakup swojego pierwszego urządzenia? Nieważne, jak duże jest Twoje doświadczenie w szyciu – z pewnością przyda Ci się nieco teoretycznej wiedzy o funkcjach maszyn do szycia. Sprawdź, co warto wiedzieć!


Transport – jak wpływa na sposób szycia?

Jak już sama nazwa sugeruje, transport to nic innego jak system służący do przesuwania materiału w czasie szycia. Najprostsza, tradycyjna maszyna do szycia wyposażona jest w tzw. dolny transport, który bywa również nazywany ząbkowym. Jest to nic innego jak drobne ząbki umieszczone w dolnej części maszyny tuż przy stopce.

Nieco droższe i bardziej zaawansowane technicznie maszyny do szycia mogą również posiadać podwójny transport, czyli dodatkowe ząbki znajdujące się w górnej części. Najczęściej są też one ruchome – oznacza to, że można je ściągać i montować zależnie od aktualnych potrzeb.


Jaka jest rola chwytacza w maszynie do szycia?

Jedną z najważniejszych części maszyny do szycia jest właśnie chwytacz, który służy do łapania nici i tworzenia ściegu. Na rynku spotkasz się z jego dwoma rodzajami:
 • chwytaczami rotacyjnymi – szpulka z nicią jest w nich umieszczona pionowo;
 • chwytaczami wahadłowymi – szpulka z nicią znajduje się w pozycji pionowej.

Choć chwytacz rotacyjny uważany jest za prostszy w obsłudze, a korzystanie z niego nie generuje dużego hałasu, to model wahadłowy jest zdecydowanie trwalszy – będzie Ci zatem służyć przez dłuższy czas.

Pozostałe funkcje maszyn do szycia, które warto znać

Podczas szycia na własny użytek, mogą Ci się również przydać takie funkcje, jak:
 • szycie podwójną igłą – szycie podwójną igłą jest wykorzystywane przede wszystkim podczas szycia elastycznych tkanin – chociażby przy podwijaniu brzegów dzianiny;
 • wolne ramię – niezastąpione podczas szycia niewielkich, okrągłych elementów. Najczęściej przydaje się czasie wykańczania rękawów, nogawek oraz odzieży dla dzieci;
 • regulacja naprężenia nici – można to robić ręcznie lub automatycznie. W tej drugiej sytuacji. Naprężenie jest dobierane samoczynnie w zależności od grubości zastosowanego materiału;


 • pozycjonowanie igły – umożliwia natychmiastowe podniesienie lub opuszczenie igły, jak również zaprogramowanie jej w taki sposób, by znajdowała się w określonej pozycji od razu po włączeniu;
 • automatyczne obszywanie dziurki – w prostych, tradycyjnych maszynach do szycia najczęściej spotkasz się z półautomatycznym obszywaniem – w tej sytuacji cały proces wymaga 4-krotnej zmiany ustawień szycia. Jeśli jednak urządzenie jest wyposażone w funkcję automatycznego obszywania dziurek i specjalną stopkę, stanie się to znacznie prostsze;
 • szycie wstecz – w funkcję tę jest wyposażona niemalże każda nowoczesna maszyna do szycia. Dzięki niej możliwe jest zabezpieczenie rozpoczęcia lub zakończenia szwu w taki sposób, by było bardziej odporne na rozprucie w czasie późniejszego noszenia odzieży – to właśnie te części są bowiem najbardziej podatne na uszkodzenia.

*wpis gościnny2 komentarze:

 1. Bardzo wiele razy zastanawiałam się nad kupnem maszyny do szycia. Zawsze jednak zostawiałam tą myśl gdzieś daleko w obawie, że jednak nie dam rady się nauczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mając podobne obawy nie chciałam od razu inwestować w zakup, dostałam więc maszynę po babci i w sumie dotąd na niej szyję.

   Usuń

Ja już pokazałam i napisałam. Teraz Twoja kolej - skomentuj proszę i zostaw po sobie ślad :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger