Pomoc domowa – czy warto i w czym może pomóc?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na pomoc domową mogli pozwolić sobie wyłącznie przedstawiciele wyższych sfer. Obecnie z tego typu usług może skorzystać każdy, kto nie ma dość czasu, aby podołać wszystkim obowiązkom związanym z utrzymaniem mieszkania, domu czy ogrodu w czystości. To idealne rozwiązanie nie tylko przed świętami czy po remoncie lub przeprowadzce, ale również na co dzień, gdy po pracy nie ma już sił ani chęci na odkurzanie, ugotowanie obiadu czy skoszenie trawy w ogrodzie. Jakie są obowiązki pomocy domowej i jak ją znaleźć?Zakres usług pomocy domowej

Panie do sprzątania najczęściej oferują takie usługi jak odkurzanie, mycie okien, zmywanie czy pranie. Zakres obowiązków może różnić się w zależności od tego, jakie są wymagania pracodawcy. W niektórych domach potrzebna jest przede wszystkim osoba, która będzie dbała o porządek, prała, robiła zakupy, zmywała czy podlewała kwiaty. Gdzie indziej do obowiązków gosposi będzie zaliczać się również gotowanie czy dokarmianie domowych zwierząt podczas nieobecności pracodawców.

Praca pomocy domowej może też łączyć się z opieką nad osobą starszą. Wówczas w zakres obowiązków wchodzi również dbanie o posiłki, kupowanie lekarstw, pomoc w codziennych czynnościach, zapewnienie transportu czy po prostu dotrzymanie towarzystwa. Pomoc domowa może też opiekować się dziećmi, ale wyłącznie wtedy, gdy zgodzi się na ten obowiązek. Podobnie wygląda sytuacja ze sprzątaniem wokół domu, ponieważ pomoc domowa zwykle zajmuje się wyłącznie wnętrzem. Jednak, jeśli zgodzi się, za dodatkową opłatą, na dbanie o ogród i podwórko, to powinno być to umieszczone w umowie.

Gdzie szukać dobrej pomocy domowej?

Dobra pomoc domowa to osoba dokładna, dyskretna i doświadczona. Gdzie taką znaleźć? Najprostszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze strony www.pomocedomowe.pl. W serwisie znajdują się oferty sprawdzonych pań do sprzątania. W każdym profilu można znaleźć informacje dotyczące doświadczenia, zakresu obowiązków oraz stawek za usługi. Ponadto można sprawdzić referencje i filtrować wyniki wyszukiwania pod kątem własnych potrzeb i oczekiwań. Szukając pomocy domowej, warto też sprawdzić jej dyspozycyjność, aby mieć pewność, że godziny pracy będą wypadać w odpowiadającym nam czasie.

Od momentu zatrudnienia pomoc domowa będzie stałym gościem w domu, dlatego należy zadbać o sprawną komunikację. Warto wybrać osobę komunikatywną, dyskretną i wyrażającą się pozytywnie o swoich poprzednich pracodawcach. Dzięki temu można mieć pewność, że współpraca będzie nie tylko profesjonalna, ale również serdeczna. Po rozmowie z wybranymi kandydatkami można zorganizować płatny dzień próbny, co pozwoli sprawdzić takie kwestie jak dokładność czy punktualność.

Współpraca z pomocą domową – jak powinna wyglądać?

Podstawą udanej współpracy z pomocą domową jest jasne ustalenie obowiązków. W zależności od tego, ile czynności musi zostać wykonane, należy określić czas pracy. W przypadku dużego domu i ogrodu lub podwórka na pewno nie wystarczą dwie godziny, aby wszystko było wysprzątane. Ilość godzin pracy trzeba ustalić z zatrudnioną pomocą. Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie wszystkich akcesoriów i potrzebnych środków czystości. Najlepiej poprosić pomoc domową o zrobienie listy niezbędnych przedmiotów lub poprosić o ich zakupienie i oddać pieniądze za zakupy.

Zawsze należy jasno komunikować swoje potrzeby i uwagi. Bez tego zatrudniona osoba nie będzie wiedziała, czy coś wymaga poprawki i czy pracodawca jest zadowolony z efektów jej pracy. Bardzo ważne jest szanowanie wykonanej pracy i nienadużywanie jej w sposób niekulturalny, np. nie zmywając po sobie czy pozostawiając śmieci wokół siebie.


*artykuł zewnętrzny


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ja już pokazałam i napisałam. Teraz Twoja kolej - skomentuj proszę i zostaw po sobie ślad :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger