Plafony nie muszą być nudne i przestarzałe w formie

Właściwe doświetlenie wnętrza ma kluczowe znacznie dla jego funkcjonalności. Z kolej forma oprawy w istotny sposób wpływa na estetykę wnętrza. Poszukując idealnego oświetlenia do domu, musimy zatem zwracać uwagę na obie cechy. Rodzaj lampy warto uzależnić od funkcji wnętrza i roli, jaką będzie pełnić w nim oświetlenie. Spośród wielu kategorii opraw na szczególną uwagę zasługują plafony. Choć niektórym osobom kojarzą się ze starymi i niezbyt atrakcyjnymi lampami z czasów PRL-u, te współczesne są już zupełnie inne, bo zdecydowanie bardziej zróżnicowane, funkcjonalne i efektowne.


Niewiele osób wie, że pojęcie plafon funkcjonowało na długo, zanim w naszych domach pojawiła się elektryczność. W przeszłości było stosowane jako określenie zdobniczych motywów na sufitach oraz sklepieniach komnat. Były to freski, malowidła albo sztukaterie. Do dziś możemy podziwiać je, zwiedzając wnętrza pałace lub stare dworki.

Obecnie plafon ma dwojakie znaczenie. Dla historyków sztuki, kustoszy i miłośników zabytkowej architektury z pewnością nadal będzie kojarzył się z elementem dekoracyjnym. Większość osób jednak słowo plafon połączy z oświetleniem.

Plafon dla każdego…

Różnorodność opraw oświetleniowych może przyprawiać o zawrót głowy. Bardzo dobrze widać to na przykładzie plafonów. Od minimalistycznych form, do wyszukanych, designerskich kształtów; od elementów barwnych do monochromatycznych; od przepychu do prostoty. Wszystko to sprawia, że plafony doskonale odnajdują się w różnych wnętrzach i wpisują w oczekiwania osób o zróżnicowanych gustach. Mogą zagościć w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu glamour, industrialnym, klasycznym, a także wielu innych wnętrzach.

Skandynawskie trendy

Styl skandynawski nadal cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Nawiązujące do niego swoim designem lampy mogą zagościć we wnętrzach o różnej stylistyce. Wprowadzone do aranżacji z wyczuciem smaku nie zaburzą kompozycji, nawet jeśli ta w przeciwieństwie do samej lampy nie jest prosta i minimalistyczna.

Przykładem plafonu w stylu skandynawskim jest oprawa Adam S Pendant z oferty Lampy.it. Jej minimalistyczny design doskonale odzwierciedla założenia stylu. Prosty klosz umieszczony na ruchomym ramieniu stanowi o funkcjonalności oprawy. Ogromną zaletą jest możliwość zmiany kierunku padania światła, a klosz w klasycznej czerni prezentuje się bardzo elegancko i będzie sprzyjać łączeniu lampy z wnętrzami o różnych barwach.

W blasku glamour

Plafon wcale nie musi być prosty w formie i pozbawiony efektu dekoracyjnego. Najlepszym tego przykładem są oprawy w stylu glamour. Ich wyszukane kształty i zdobienia doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach pełnych blasku i przepychu. Jak mogą wyglądać?

Przykładem plafonu w stylu glamour jest oprawa Sophia 6 Top oraz Jewel 90. Odpowiedni dobór materiałów nadaje lampom blasku, jakiego trudno szukać w przypadku opraw wpisujących się w inne style. Zastosowanie w oprawie szklanych elementów, które błyszczą w blasku światła i załamują jego promienie oraz odbijającego światło metalu daje w tym przypadku zadowalający efekt.


Minimalizm w oświetleniu

Nie każde wnętrze wymaga dekoracyjnych opraw. W pomieszczeniach minimalistycznych najlepiej sprawdzają się proste formy i funkcjonalne rozwiązania. Tu forma podąża za funkcją. Nie wyklucza to jednak eleganckiego, stylowego wyglądu opraw.

Minimalistyczne plafony wzbudzają dziś duże zainteresowanie konsumentów. Doskonale komponują się ze stylem nowoczesnym, skandynawskim i industrialnym. Mogą być łączone także z wnętrzami, które są bardziej dekoracyjne.

Minimalistyczne plafony to proste, wzorowane na planie koła albo kwadratu formy utrzymane w stonowanej kolorystyce. Najczęściej jest to biel, czerń albo chrom. Przykładami takich opraw są plafony Lir oraz Mil.


Futurystyczne kształty

O tym, że plafony mogą zadziwiać formą, przekonamy się, oglądając oprawy o niezwykłych, futurystycznych kształtach. Zaskakujące swoją oryginalnością formy, które na pierwszy rzut oka wcale nie przypominają oświetlenia, mogą stanowić we wnętrzu niebanalny akcent dekoracyjny. Gdzie szukać takich opraw? Ich przykład odnajdziemy w plafonie z serii Octopus, oprawie o nazwie Neurono 18 albo plafonie Spider.


Niezwykły urok plafonów i ich duża różnorodność pozwala zaaranżować wnętrza utrzymane w różnych stylach. Warto więc szukać tego idealnego, który połączy w sobie oczekiwaną przez inwestora funkcję z odpowiadającym stylistyce wnętrza designem.


* artykuł zewnętrzny


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny bloga, będzie mi miło gdy skomentujesz :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger