Pomysł na prezent - Puzzle pod choinkę włóż!

Zbliża się grudzień, a to oczywisty znak, iż w głowie każdego z nas powoli zaczynają pojawiać się pytania: „Co kupić mamie na Gwiazdkę?”, „Z jakiego prezentu pod choinkę ucieszy się najbardziej?”. Choć na ogół Polacy uwielbiają Boże Narodzenie – spotkania w rodzinnym gronie, masę jedzenia, spokój i odpoczynek, kupowanie prezentów dla wielu kojarzy się z męką. Jak więc z problemu wybrnąć z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku oraz niewyczyszczonym kontem bankowym? Kupując puzzle!Dlaczego akurat puzzle? Trudno bowiem znaleźć prezent bardziej uniwersalny! Układanie puzzli to bowiem rozrywka, która z łatwością trafi w gusta właściwie każdego – od dzieci, przez młodzież, dorosłych młodszych i starszych, aż po seniorów. Kupując zestaw, za jednym zamachem obdarowujemy więc całą rodzinę. Dając jej członkom świetną szanse na to, aby spędzili przyjemnie czas. A przede wszystkim – razem.

Puzzle to jednak nie tylko świetna rozrywka i możliwość spędzenia kilku godzin na wspólnym układaniu. To także genialny trening - szczególnie dla najmłodszych. Z punktu widzenia zdrowego rozwoju dzieci, także tych, które ledwo odrastają od ziemi, puzzle stanowią niezwykle wartościowe wsparcie w procesie rozwijania zdolności manualnych. W trakcie zabawy z użyciem dostosowanych do wieku puzzli, mogą się więc łatwo nauczyć nie tylko rozpoznawać kolory, zwierzęta czy rośliny, ale także dostosowywać chwyt do potrzeb sytuacji oraz manipulować elementami. Co więcej, jak wskazują badania psychologów, układanki kształtują w dzieciach szereg funkcji poznawczych, które przydają się nie tylko w szkole, ale także w życiu codziennym. Chodzi przede wszystkim o uwagę i koncentrację, przeszukiwanie materiału, odporność na bodźce rozpraszające oraz umiejętność łączenia elementów w większe wzory. Niezwykle ciekawe eksperymenty przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Chicagowskiego wskazują ponadto, że dzieci regularnie układające puzzle lepiej radzą sobie w zadaniu wymagającym tzw. inteligencji przestrzennej. Co to oznacza w praktyce? To, że dziecko lepiej rozumie swoje otoczenia, „myśli obrazami”, ma znacznie bardziej bogatą wyobraźnie oraz potrafi lepiej koncentrować się na szczegółach, jest wrażliwe na układy przestrzenne, kolory oraz otaczające je przedmioty. Pewne badania – analizowane z ostrożnością – mogą nawet wskazywać, iż dzieci, które od najmłodszych lat bawiły się w przeróżne układanki, mają w późniejszych latach pewną przewagą zdolnościach matematycznych! A to nie wszystko - puzzle to także świetne narzędzie wychowawcze i ćwiczenie charakteru – w wielu krajach stosuje się je jako wsparcie procesu edukacyjnego, bowiem doskonale przygotowują dzieci do pracy w grupie, planowania oraz podziału zadań, a także kształtują w nich sumienność i wytrwałość.

Ale układając puzzle skorzystają także dorośli. I to nie tylko dlatego, iż dzięki nim z łatwością nauczą się rozpoznawać wielkie dzieła malarskie czy najważniejsze zabytki i miejsca na świecie. Puzzle są bowiem niezwykle...zdrowe. Układanki, podobnie jak krzyżówki czy inne zagadki logiczne, ćwiczą umysł. A zdrowy, stymulowany i sprawny mózg to coś, czego potrzebuje każdy, niezależnie od wieku. W czym tkwi ich tajemnica? Przede wszystkim w fakcie, iż układając puzzle zmuszamy do pracy właściwie cały nasz mózg – zarówno prawą jak i lewą półkulę. Aktywujemy m.in. ośrodki odpowiedzialne za pamięć, spostrzeganie oraz analizę przestrzenną. Właśnie dlatego, puzzle nierzadko wykorzystywane są w procesie terapeutycznym osób po udarach, które próbują odzyskać pewne umiejętności poznawcze. Co więcej, jak wynika z badań porównawczych nad seniorami, ci którzy pozostają dłużej aktywni i oddają się rozrywkom takim jak puzzle oraz łamigłówki, pozostają dłużej sprawni umysłowo. Zmniejszą przy tym szanse cierpienia na zaburzenia poznawcze, takie jak demencja. Lepiej jednak nie czekać z układaniem puzzli na wolny czas na emeryturze – im wcześniej zaczniemy stymulować swój mózg i angażować go na różne sposoby, tym zwiększamy swoje szanse na zdrowy i sprawny umysł w przyszłości.


Na punkcie puzzli łatwo zwariować jednak nie tylko z powodu ich fantastycznego wpływu na rozwój dziecka oraz sposobu w jaki zmusza nasze mózgi do pracy. Sekretem ich niezwykłej popularności jest przede wszystkim ich różnorodność. Na rynku dostępne są puzzle właściwie każdego rodzaju – edukacyjne dla najmłodszych, ciekawe układanki z bohaterami ulubionych filmów i kreskówek dla nieco starszych oraz takie, które z przyjemnością układać będą dorośli: zestawy przedstawiające najpiękniejsze miejsca na świecie oraz takie, które są swoistymi reprodukcjami sztuki, dającymi szansę na to, aby z bliska przyjrzeć się dziełom największych artystów. I to nie wszystko – mamy przecież puzzle 3d, które pokochają miłośnicy architektury oraz osoby lubiące konstruować.

Kolejny plus to ich łatwa dostępność i przystępna cena. Kupić je można właściwie wszędzie. W sklepach zabawkowych, z grami, księgarniach oraz przede wszystkim – w sieci. Internet otworzył przed puzzlomaniakami oraz osobami, które puzzlomaniakami chciałyby zostać zupełnie nowe możliwości i okazje. To właśnie dzięki wirtualnym sklepom zdobyć można najciekawsze i najlepsze zestawy. Prym na tym polu wiedzie sklep z puzzlami art-puzzle.pl, która specjalizuje się w puzzlach artystycznych. Chyba nie ma takiego obrazu, ani takiego malarza, którego działa „w kawałkach” nie dałoby się znaleźć w ich szerokiej ofercie. Jest to prawdziwy sezam dla miłośników sztuki – ci znajdą tam zarówno najbardziej znane arcydzieła malarstwa światowego, jak i propozycje artystów współczesnych, którzy nie boją się w tak niecodzienny sposób prezentować swoich dzieł. W sklepie sporo jest więc fantastycznych pozycji z pogranicza grafiki i komiksu – całą rodzinę zachwycą choćby doskonała seria „Mrówek” Fabio Vettoriego, jak i Zozoville i Doodle, czyli trochę straszne a trochę śmieszne potwory, które na papier przeniósł duet dwóch nietuzinkowych artystów – Mateo Dineen i Johan Potma. Jeśli więc kupować puzzle na święta, to właśnie tam!

I choć są gusta i guściki, można coś lubić albo nie, niewiele jest osób, które na widok eleganckiego pudełka puzzli skrzywiłoby się i uznało prezent ten za bezsensowny. Puzzle łatwo pokochać, a kochając je tylko sobie przy tym pomagamy. Nie ma więc sensu już dłużej dumać nad świątecznymi podarunkami – wybierzmy takie, które są gwarancją dobrej zabawy!


* artykuł gościnny


2 komentarze:

Ja już pokazałam i napisałam. Teraz Twoja kolej - skomentuj proszę i zostaw po sobie ślad :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger