Za co kochamy industrialne oświetlenie?

Prostota i minimalizm to cechy, które dostrzegamy w różnych stylach aranżacji pomieszczeń. Obecność surowych materiałów też nie jest dziś czymś wyjątkowym. Wśród dostępnych w wystrojach wnętrz stylów jest jednak jeden, który oprócz wspomnianych powyżej ma jeszcze jedną cechę. Ceni formy naznaczone zębem czasu, przeniesione rodem ze starych fabryk, magazynów i hal produkcyjnych.



Styl industrialny jest obecnie jednym z najbardziej cenionych przez współczesnych inwestorów. Jego nieodparty urok dostrzega coraz więcej osób, stąd na potrzeby loftów aranżowane są obecnie nie tylko stare, pofabryczne pomieszczenia, ale także nowe deweloperskie mieszkania.

Oświetlenie w loftach

Charakterystyczną cechą tego stylu są otwarte wnętrza oraz duże przeszklenia. Niebagatelną rolę odgrywa w nich światło dzienne. Zastosowane materiały - beton, cegła i metal – sprawiają, że pomieszczenia mogą wydawać się przygnębiające. Duża ilość światła słonecznego potrafi to jednak zmienić i nie tylko zapewnić funkcjonalność wnętrza, ale też wprowadzić do niego przyjemną atmosferę.

W industrialnych wnętrzach bardzo duże znaczenie odgrywa oświetlenie sztuczne. Wieczorem lub podczas pochmurnych dni użytkownicy takich pomieszczeń korzystają głównie z zamontowanych w nich opraw oświetleniowych. Dlatego szczególnie istotne jest, by znalazła się tam ich odpowiednia ilość, a montaż odzwierciedlał przemyślane rozwiązania.

Industrialne lampy – zastosowane materiały

Zastosowane w industrialnym wnętrzu lampy nie mogą odbiegać od stylu aranżacyjnego. Dlatego do produkcji loftowego oświetlenia stosuje się najczęściej surowe materiały, m.in. metal, szkło, mosiądz oraz beton. Oprawy oświetleniowe nie muszą cechować się idealną formą. Wręcz przeciwnie, im więcej w niech niedoskonałości, tym bardziej przypominają oświetlenie stosowane we wnętrzach fabryk, warsztatów i magazynów. Nie powinny zatem dziwić wgniecenia, zarysowania, a nawet pojawiająca się na nich rdza.

Całkowicie naturalne w przypadku industrialnych opraw są też widoczne łączenia poszczególnych, wchodzących w ich skład elementów. Nieosłonięty niczym łańcuch, kabel, czy śrubka nie szpeci takiej lampy, ale dodaje jej uroku. Kolejna kwestia, na którą możemy zwrócić uwagę, to wystająca z oprawy żarówka, osłona źródła światła w postaci metalowej kratki, a niekiedy również brak spójności w doborze poszczególnych opraw do konkretnego wnętrza.


Poszukiwanie idealnej oprawy do wnętrza

Gdzie szukać industrialnych opraw? Wielu ich przykładów może dostarczyć dobrze zaopatrzony sklep z oświetleniem. Można też zerknąć bezpośrednio na stronę producenta Azzardo.com.pl, który umożliwia również zakup opraw w detalu. Doskonałą inspiracją okażą się czasopisma wnętrzarskie oraz poświęcone aranżacji wnętrz strony internetowe. Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się też popularne programy telewizyjne, gdzie dekoratorzy i architekci wnętrz pokazują, jak można łączyć ze sobą poszczególne elementy aranżacyjne oraz prezentują przykłady różnych, w tym także industrialnych aranżacji.


Lampa w kształcie odwróconej misy

Klasyka wśród industrialnych opraw, która jest nierozerwalnie łączona z tym stylem, to lampa w kształcie odwróconej, metalowej misy. Charakterystycznym dla niej elementem jest wystająca z klosza żarówka. Klosz w postaci misy o prostej formie nie wyróżnia się niczym szczególnym. Lampa może być zawieszona na gołym kablu albo na łańcuchu.

Taka lampa może mieć zróżnicowaną kolorystykę – od klasycznej czerni, poprzez szarości i kolor miedzi, aż po stanowiące we wnętrzu mocny akcent kolorystyczny czerwienie i zielenie.

Modne metalowe klosze

W stylistykę industrialnych wnętrz doskonale wpisują się też lampy, w których źródło światła zostało osłonięte ażurowym, metalowym kloszem. Spotkamy je w różnych kategoriach oświetlenia, od lamp wiszących po kinkiety i plafony. Metalowa klatka może mieć różne kształty, a jej kolorystyka w industrialnych wnętrzach zazwyczaj ogranicza się do czerni i szarości.

Możemy spotkać różne wariacje na temat tej lampy, charakteryzujące się wykorzystaniem odmiennych niż kolor czarny i szary barw. I tak na przykład lampa z białą kratką doskonale sprawdzi się we wnętrzach skandynawskich, a źródło światła zamknięte w klatce złotej w pomieszczeniach w stylu glamour.

Żarówka w roli głównej

Industrialne oświetlenie często ogranicza się do niezbędnego minimum. Co to oznacza? W niektórych przypadkach zamiast oprawy oświetleniowej stosuje się gołą, nieosłoniętą niczym żarówkę. Zawieszona na kablu będzie stanowiła dostosowaną do stylistyki wnętrza lampę. To najprostszy sposób na stworzenie oświetlenia wpisującego się w styl industrialny.

Opisane wyżej przykłady opraw nie wyczerpują tematu oświetlenia industrialnego. Jakie inne formy można spotkać w takich wnętrzach? Z pewnością może pojawić się w nich lampa kwoka albo chętnie widziane w loftach lampy w betonowych oprawach. Możliwości jest tutaj jednak znacznie więcej. Doskonale odzwierciedla je asortyment sklepów z oświetleniem.


* artykuł zewnętrzny


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny bloga, będzie mi miło gdy skomentujesz :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger