Mlekoteka w Poznaniu - Ważne aspekty na początku karmienia piersią

Jak już pewnie część z Was wie z mojego Facebooka, że w ostatni czwartek uczestniczyłam z synkiem w spotkaniu Mlekoteki. Tematem spotkania było "Dobre dobrego początki - Ważne aspekty na początku karmienia piersią". 

Co to takiego ta Mlekoteka? To inicjatywa promująca karmienie mlekiem kobiecym poprzez ogólnopolską sieć bezpłatnych grup wsparcia. Celem tych grup jest właśnie wsparcie i edukacja kobiet w okresie okołoporodowym, a także zapewnianie kontaktu z ekspertami. A jak było na spotkaniu? Zobaczcie - zapraszam :).

Spotkanie poprowadziły promotorki karmienia piersią: Monika Paryś z Your Breast Friend i Agnieszka Mrówczyńska. Zajęcia odbywały się w fajnie urządzonym miejscu TAAkA SzkołA.Prowadzące poruszyły sporo ważnych aspektów m.in.:
  • jak ważny zaraz po urodzeniu jest kontakt skóra do skóry
  • jak rozpoznawać pierwsze objawy głodu u dziecka
  • jaki wpływ na jelita dziecka ma czesne podanie mleka modyfikowanego
  • że dziecko samo reguluje karmienia i należy mu pozwolić ssać ile zechce, bo mlekiem mamy nie można przekarmić i "utuczyć" dziecka
  • że nie ma złego mleka u matki
  • że nie ma diety matki karmiącej - warto jeść zdrowo, ale samodzielnie nie eliminować pokarmów
  • że mleko dostosowuje się do pory roku i wieku dziecka
  • że w razie problemów warto szukać profesjonalnej pomocy
  • że szałwia i mięta mogą mieć negatywny wpływ na laktację

Ponadto promotorki poradziły jak się zorganizować na początku karmienia piersią, że warto mieć wygodne miejsce i wcześniej przygotowane kanapki (np. przez męża/partnera, gdy szykuje dla siebie do pracy, niech uszykuje i dla ciebie) i coś do picia. Dyskutowany był także temat karmienia nocnego i spania z dzieckiem.

Dziewczyny pokazały również wielorazowe wkładki laktacyjne oraz jak w razie potrzeby wygląda technika ręcznego odciągania mleka.Na spotkanie przybyły zarówno młode mamy jak i dziewczyny w ciąży.

Na koniec promotorki zaprezentowały fachową, godną polecenia literaturę.W tym również dwie pozycje typowo dla dzieci:

A na koniec podsumowały temat i rozdały uczestniczkom książki i broszurki.

Muszę dodać, że mój Ignaś dzielnie się spisał, choć spotkanie trwało ponad dwie godziny :).Fajnie, że nie był to zwykły wykład, tylko pogadanka, gdzie mamy karmiące również dzieliły się swoimi doświadczeniami. Na spotkaniu była bardzo miła atmosfera, więc już nie mogę doczekać się kolejnego spotkania, gdzie ma być poruszany temat karmienia długiego (cokolwiek dla każdej z nas ta długość oznacza).

Przy okazji zastanawiam się, czy opisać naszą dotychczasową historię karmienia piersią? W ogóle zachęcam Was do proponowania tematów wpisów :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny bloga, będzie mi miło gdy skomentujesz :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger