Młodsza czy starsza, czyli w jakim wieku powinna być idealna niania

Przychodzi taki dzień, gdy kończy się urlop macierzyński, mama wraca do pracy, a przed rodziną staje nowe wyzwanie — zatrudnienie niani. Przy rozważaniu wszystkich aspektów i wymagań dotyczące przyszłej kandydatki pada również pytanie: w jakim wieku powinna być niania. No właśnie, w jakim?Zarówno młode panie dopiero raczkujące w zawodzie niani (profesjonalne nianie można znaleźć na www.niania.pl), jak i te z wieloletnim stażem, będą przekonywały, że to ich wiek jest najbardziej odpowiedni do tego, by opiekować się cudzym dzieckiem. A jakich argumentów użyją?

Młoda niania:

- Na ogół jest silna, wysportowana, ma dobrą kondycję i siłę, by ganiać za maluchem. Bez trudu wniesie wózek po schodach.
- Dobrze orientuje się w repertuarze telewizji kablowej, potrafi znaleźć ciekawe bajki w internecie.
- Jest kreatywna, a jej możliwości wymyślania nowych, niezwykłych, zabaw są praktycznie nieograniczone.
- Nierzadko zna przynajmniej jeden język obcy, którego może nauczyć swojego podopiecznego.
- Stosunkowo łatwo odnajduje się w nowej sytuacji, bez większych oporów przyjmuje zasady panujące w domu i skrupulatnie ich przestrzega. W dużej mierze wynika to z faktu, iż młoda niania nie ma własnych dzieci i ustabilizowanych poglądów na wychowanie malców. Krótko mówiąc – młoda niania jest bardziej podatna na sugestie.

Starsza niania:

- Ma duże doświadczenie życiowe, co niejednokrotnie ułatwia jej wychodzenie cało z opresji. Nie traci zimnej krwi i potrafi szybko zareagować, gdy dziecko zakrztusi się lub nagle dostanie gorączki.
- Potrafi opowiadać bajki, a dzieci zdecydowanie wolą słuchać bajek opowiadanych przez żywą osobę niż oglądać je w telewizji.
- Ma dużą cierpliwość, jest wyrozumiała.
- Często jest emerytowaną nauczycielką, może więc pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka.
- Może być zastępczą babcią dla dziecka.

Patrząc na plusy, nie można zapominać o minusach. Starsza pani, choćby miała naprawdę złote serce, może nie dać rady dogonić uciekającego kilkulatka. O ile opiekunka do dziecka w Szczecinie na ogół ma do dyspozycji ogrodzone place zabaw, to w niewielkiej miejscowości lub wiosce może nie być tak różowo. Z kolei młode nianie nierzadko wcale nie ukrywają, że szukają pracy tymczasowej i porzucą ją, gdy tylko znajdą pracę w swoim zawodzie, dostaną się na studia, lub po prostu praca przestanie im odpowiadać. Tymczasem stabilizacja jest ważnym elementem w życiu dziecka.

Na pytanie: „czy niania powinna być młodsza czy starsza?”, nie można dać jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba pamiętać, że wiek to tylko jeden z atrybutów niani. O wiele większe znaczenie ma to, czy jest ciepłą, serdeczną i przede wszystkim godną zaufania osobą. Wszak pod opieką niani zostawiamy nie tylko dziecko, ale także całe mieszkanie ze wszystkim, co się w nim znajduje.


* autor: niania.pl


7 komentarzy:

 1. Wybór niani jest naprawdę trudny. Ciężko by mi było zdecydować się na kogoś "z ulicy".

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja chyba wolałabym młodą kobietę, ale jak pytam o blw, Rb czy choćby chustowania to większość osób patrzy jakbym mówiła w obcym języku. :-P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to faktycznie jeszcze obcy język dla wielu niewtajemniczonych osób i pewnie trzeba nauczyć swoją nianię co to takiego ;)

   Usuń
 3. Ja mimo wszystko nie zdecydowałabym się na nianię. Chyba, że byłby to ktoś mi bliski i zaufany.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zauważyłam, że młodsze nianie mimo iż nie mają doświadczenia to więcej czasu poświęcają na naukę połączoną z zabawą. Niania mojej córki miała 22 lata

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny bloga, będzie mi miło gdy skomentujesz :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger