Zapasy zimowe - suszone owoce w ozdobnym słoiku

Od Marylki, której kuchnię mieliście okazję już poznać, dostałam słoik suszonych owoców. Drugi postanowiłam zrobić samodzielnie. Jeszcze nie jest za późno, możesz ususzyć jabłka i tak jak ja zrobić małe zapasy na zimę (choć za oknem zima już jest) :). Dlaczego warto? bo to zdrowa przekąska, zamiast czipsów. Uwielbiam żuć takie jabłuszka, uwielbiam ich kwaskowaty smak. Zobacz, jak prosto to zrobić!


Marylka przygotowała dla mnie suszone jabłka i śliwki w tradycyjnym słoiku. Słoik ozdobiła ślicznym serduszkiem, co nadało mu bardzo estetyczny efekt.Jak to zrobić?
Przygotuj jabłka:Obierz (można suszyć z łupinką, choć ja wolę obrane) i pokrój w cienkie plasterki.Ususz w suszarce do owoców, na grzejniku lub w piekarniku na prąd (opcja termoobieg) w niskiej temperaturze.Susz tak długo, aż zauważysz, że są sztywne.Owoce muszą być bardzo dobrze wysuszone, w przeciwnym razie mogłyby później zapleśnieć.Tak przygotowane jabłka włóż do słoika.

Słoik możesz udekorować fragmentem ozdobnej tasiemki (za 30 cm taśmy zapłacisz grosze).

I mam ładny i zdrowy efekt tej pracy :)Czy oprócz zapraw, mrożonek, macie jakieś zapasy zimowe? ale takie, które zarazem zdobią wnętrze? Suszycie owoce, warzywa na zimę?


8 komentarzy:

 1. pietruszke suszyłam, a mama koper, seler :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pychota! Ja suszę jabłka w... piecu chlebowym :-) Niestety, nigdy nie doczekają zimy, bo są tak smaczne, że podżeram je wieczorami :-) Na wszelki wypadek, aby nie zapleśniały, przykrywam słoik nie zakrętką, czy wieczkiem, ale bawełnianą lub płócienną czapeczką i obwiązuję sznurkiem parcianym. To bardzo dekoracyjny sposób. A z zapasów, które są jednocześnie dekorami, na domowych kredensach stoją wina i dżemy również poubierane w czapeczki i etykietki w stylu vintage. Czapeczki są albo płócienne, albo robione na szydełku. Pozdrawiam ciepło :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. powinnam swoje jabłuszka ususzyć, bo też bardzo lubię taką przekąskę

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.homemademamas.net/2009/12/holiday-garland.html
  Polecam!
  Bede robić taka na świeta!

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie to wygląda :) Witam się po BLOGtejowo ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Też suszę jabłka, ale nie obieram , dokładnie myję, kroję i suszę ze skórką:)
  http://www.garnek.pl/anulkaz/27015554/suszone-owoce

  OdpowiedzUsuń
 7. O jakie ładne serduszko an tym słoiku :)

  OdpowiedzUsuń

Ja już pokazałam i napisałam. Teraz Twoja kolej - skomentuj proszę i zostaw po sobie ślad :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger