Relacja z warsztatów Świadoma Mama w Poznaniu - luty 2015

Już po raz drugi wzięłam udział w bezpłatnych warsztatach Świadomej Mamy w Poznaniu. Moją pierwszą relację z części dla kobiet w ciąży możecie zobaczyć tutaj. Tym razem mimo, że jeszcze z brzuchem (choć już dość sporym ;) ) wybrałam się na pierwszą część skierowaną głównie dla rodziców z dziećmi do lat 3. Zapraszam na fotorelację!Na powyższym zdjęciu widać, że frekwencja była liczna - a do tego prawie ile mam, tyle wózków ;). By być dokładną, muszę zaznaczyć, że przybyło też kilku tatusiów.

Tradycyjnie już spotkanie odbyło się w hotelu Novotel w Poznaniu i poprowadziła je Ambasadorka Świadomej Mamy, aktywna mama i aktorka - Paulina Holtz.Właściwe warsztaty zaczynały się o godz. 12:00, jednak już wcześniej od godz. 11:00 odbywały dodatkowe warsztaty praktyczne. Ja przybyłam akurat na temat dotyczący pierwszej pomocy przedmedycznej, którą prezentował pan Bartosz Woźniak -  ratownik z PCK, który informował m.in., że:
 • w przypadku niemowląt schemat pierwszej pomocy jest podobny jak u dorosłych - 2 wdechy na 30 uciśnięć klatki piersiowej, jednak uciśnięcia wykonuje się dwoma palcami, a w przypadku trochę większych dzieci jedną ręką, a przy wdechach dodatkowo zatykając nos (u niemowląt nosek i usta obejmujemy ustami)
 • przy oparzeniach nie ściągamy dziecku odzieży, szczególnie przez głowę, by nie zedrzeć skóry i dodatkowo nie poparzyć twarzy; niemowlę chłodzimy wodą tylko przez około 2-3 minuty, by nie doszło do zbyt dużego wychłodzenia
 • warto zabezpieczać gniazdka z prądem specjalnymi zaślepkami Właściwe warsztaty rozpoczął wykład pani coach Marty Maciszewskiej-Malinowskiej z Family Manager. Pani Marta opowiedziała o tym, jak przygotować się do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim.Drugi temat "Rozwój kończyn dolnych dziecka w pierwszych latach życia" przybliżyła pani fizjoterapeutka Paulina Budzieńska z Best Care Rehabilitacja Dziecięca. Poza informacjami widocznymi na poniższych zdjęciach, Pani Paulina podkreślała, żeby:
 • jak najdłużej pozwolić dziecku uczyć się chodzić "bokiem", czyli samodzielnie wzdłuż mebli, a nie uczyć za rączki
 • najlepsze dla dzieci są miękkie buty i powinno unikać się butów używanych
 • jak najmniej korzystać z chodzikówTrzeci temat "Błędy żywieniowe - czego brakuje naszym dzieciom w diecie?" omówiła pani dietetyk Mirosława Wróblewska, zwracając uwagę na:
 • regularność posiłków
 • unikanie soli i tłuszczów trans
 • częste uzależnienie dzieci od cukrów
 • błędne nagradzanie, pocieszanie dzieci jedzeniem"Dziecko dobrze je - dziecko dobrze mówi?" to ostatni w tej części konferencji, ale bardzo ciekawy temat, który zaprezentowała  pani logopeda Ewa Kaptur z Centrum Uśmiechu Dziecka - Montessori, informując m.in., że:
 • idealnym treningiem dla aparatu mowy jest ssanie piersi matki
 • gotowe papki i słoiczki nie wspomagają rozwoju aparatu mowy, gdyż ważne jest żucie pokarmów stałych
 • jeśli dziecko pijąc z kubeczka przechyla głową do tyłu, należy odkręcić lub odciąć uchwyty kubeczka
 • jak najkrócej używać butelki ze smoczkiem, nie poleca się stosowania butelko-łyżeczki czy bidonów ze słomką
 • roczne dziecko może jeść samodzielnie posługując się sztućcami np. plastikowymiW przerwie można było skorzystać m.in. z konsultacji ekspertów, a także zbadać stan swojej skóry pod okiem Gabinetu Ingenium, czy zrobić bezpłatne zdjęcie u pani fotograf Anny Brzezińskiej-Stachno ze Studia Fotograficznego Dobre Ujęcie oraz zapoznać się z ofertą firm np. Cookie Design (ubranka), czy Szkoły Pływania Fregata Swimming.

Dokąd ta kolejka? :)

Fantastycznym pomysłem organizatorów było zadbanie o opiekę na dziećmi przy współpracy z Centrum Rekreacji BambiLand, które przygotowało dla dzieci m.in. basen z balonami i różne zabawy.

Na koniec części pierwszej odbyło się losowanie nagród, wśród których były m.in. pieluszki wielorazowe Dudusie, zestaw kosmetyków, bon na 100zł od Cookie Design, bony do szkoły pływania Fregata, produkty od firmy ASA (producenta LaciBios femina).

Tym razem niestety nic nie wylosowałam, ale zostałam mile zaskoczona specjalnym podziękowaniem od organizatorów za dotychczasową współpracę i zaangażowanie w rozpowszechnianiu informacji o Świadomej Mamie :), otrzymując zaproszenie do Gabinetu kosmetycznego Ingenium (ciekawi  na co?).Ponadto każdy uczestnik otrzymał drobne upominki.Drogie mamy chcące uczestniczyć w kolejnych tego typu wydarzeniach odsyłam u mnie do tego wpisu, a także na Facebooka i na stronę internetową Świadomej Mamy, gdzie oprócz informacji o warsztatach, znajdziecie również sporo fachowych artykułów.

Relacja fimowa we wczorajszym wydaniu Teleskopu od minuty 16:40. 

A teraz przyznać się :), która mama (albo tata) była na tym spotkaniu? Albo zamierza wybrać się w przyszłości w swoim mieście?


15 komentarzy:

 1. Tak jak widziałaś już u mnie na blogu ja uczestniczyłam w tej drugiej turze. Polecam każde mu te warsztaty. To nic nie kosztuje, a możne dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
  Pochwal się koniecznie na jaki zabieg dostałaś voucher :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z relacji wynika, że warsztaty były dość ciekawe. Myślę, że warto tego rodzaju spotkania organizować ponieważ wiele mam dzięki temu zyska świadomość w pewnych sprawach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie myślę, że warsztaty są ciekawę m.in. przez formę - zazwyczaj nie są to suche prezentacje wygłaszane przez gości, a prowadzone w formie pytań zadawanych przez panią Paulinę Holtz. Prelegenci odpowiadają na pytania wspomagając się grafiką zamieszczoną na slajdach.

   Usuń
 3. Byłam już 2 razy, właśnie w Poznaniu :)
  Też miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też bym poszła ale nie wiedziałam że było takie spotkanie ale dzięki Tobie chociaż wiem co mnie ominęło ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem, następna Świadoma Mama będzie w Poznaniu w lipcu :), wiec śledź info u mnie na blogu ;)

   Usuń
 5. bardzo ciekawe warsztaty, szkoda, że mam tak daleko :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie udział w takich właśnie warsztatach to fenomenalna sprawa. Szkoda, że nie miałam ku temu okazji i bardzo tego żałuję. Może jednak jeszcze kiedyś taka sie pojawi.

  www.MartynaG.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Kochana nawet nie wiedziałam o takich spotkaniach. Pisałaś że jesteś w połowie 8 miesiąca, a ja dobijam właśnie do 8 miesiąca. Musimy się koniecznie kiedyś spotkać na spacer z maluchami, albo właśnie na takie warsztaty. Pozdrawiam gorąco ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie jest 19 marca. I ja się jeszcze zastanawiam, ale jeśli pójdę to dzięki Tobie, bo wcześniej nie słyszałam o tej inicjatywie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłam na tych warsztatach w moim mieście, ale lepszy był Bezpieczny Maluch - ciekawsze tematy oraz kurs pierwszej pomocy - ale prowadzony naprawdę rzetelnie, szczegółowo i z lekkim przymrużeniem oka. Miałam w sumie 2 takie kursy za sobą w szkole i pracy, ale dopiero ten faktycznie mnie czegoś nauczył

  OdpowiedzUsuń
 10. Hehe to samo pomyślałam: ile mam i tyle wózków ;)

  OdpowiedzUsuń

Ja już pokazałam i napisałam. Teraz Twoja kolej - skomentuj proszę i zostaw po sobie ślad :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger