Jak wybrać szafę przesuwną do różnych pomieszczeń?

Podczas urządzania mieszkania lub domu zastanawiamy się m.in. jakie wybrać szafy, by pomieściły jak najwięcej rzeczy, a zarazem nie zajmowały za dużo przestrzeni. Tutaj na myśl przychodzą nam od razu szafy przesuwne wykonywane na wymiar, które wypełniają przestrzeń aż do sufitu i nie potrzebują dodatkowego miejsca na otwieranie skrzydeł drzwi. Urządzając własne mieszkanie zdecydowałam się na dwie tego typu szafy. Dlatego chciałbym się z Wami podzielić doświadczeniem, na co zwrócić uwagę przy wyborze szafy przesuwnej oraz do jakich pomieszczeń można je zamontować.


Do jakich pomieszczeń pasują szafy przesuwne?

Na pierwszą myśl, szafy przesuwne kojarzą nam się zwykle z przedpokojem i sypialnią, bo zwłaszcza w tych pomieszczeniach staramy się schować sporo rzeczy. Takim właśnie tropem szłam ja sama, decydując się na lokalizację takich szaf właśnie w przedpokoju i w sypialni. A są to jedne z najmniejszych pomieszczeń w moim mieszkaniu i tym sposobem chciałam jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. W szafie w sypialni chowamy ubrania, maszynę do szycia oraz router, natomiast w przedpokoju szafa mieści kurtki, buty, a także dziecięcy fotelik rowerowy, a na górnej półce walizkę i rzadko używane torby.

Ze względu na coraz bardziej nowoczesne i estetyczne rodzaje frontów i systemów szaf przesuwnych, zyskują na popularności szafy lokalizowane w salonach, pokojach dziecięcych i biurach. Taka szafa pozwala schować nawet sprzęt elektroniczny typu telewizor czy komputer, jeśli nie chcemy eksponować ich na widoku, szczególnie gdy stanowią pokusę dla dzieci.

Jednakże wychodząc poza schematy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu szafy zlokalizować np. w łazience. Szafa przesuwna w łazience będzie pełniła np. funkcję takiej mini pralni czy pomieszczenia gospodarczego, gdy nie możemy wydzielić go osobno. Taka szafa będzie idealnym schowkiem na pralkę, suszarkę, deskę do prasowania czy kosz na pranie. 

Idąc tym tropem nic nie szkodzi na przeszkodzie, by taka szafa stanowiła część mebli w kuchni, gdzie jednym otwarciem mamy dostęp do wielu półek z naczyniami lub zapasami różnych produktów. W praktyce nie ma więc ograniczeń i szafy te można ustawić w każdym pomieszczeniu.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze szafy?

Pierwszy ważny aspekt przy decyzji o szafie przesuwnej to lokalizacja szafy. Taką szafę nie tak łatwo jest przestawić, więc decyzja powinna być przemyślana. Ponadto warto przemyśleć jej gabaryty. Duża szafa pomieści więcej, jednak zarazem zmniejszy przestrzeń. Dobrze jest w tym celu wykorzystać np. wnęki. W ten właśnie sposób usytuowana jest szafa w mojej sypialni.

Kolejny ważny element przy wyborze szafy to jej wygląd zewnętrzny. Niezależnie od pomieszczenia, w którym zdecydujemy się postawić szafę, możemy wybierać z całej gamy kolorów, wzorów i systemów prowadnic. Nowość w ostatnich latach to np. nowoczesne systemy bezramowe heliodor, gdzie mechanizmy ukryte są w wypełnieniu drzwi. O tych i innych rodzajach systemów możecie przeczytać więcej np. na stronie producenta drzwi przesuwnych https://www.komandor.pl. Ja zdecydowałam, że u nas w korytarzu szafa będzie stanowiła zarazem wielkie lustro, natomiast w sypialni front będzie w wykończeniu szarym, matowym.

Poza wyglądem zewnętrznym na szczególną uwagę zasługuje też wnętrze i funkcjonalność szafy. I tutaj warto wcześniej dokładnie przemyśleć co i gdzie planujemy chować, by racjonalnie wykorzystać miejsce. Ja zaprojektowałam zarówno półki, drążki, jak i szuflady. Na poniższym schemacie możecie podejrzeć projekty wnętrz moich szaf - po lewej szafa w mojej sypialni, a po prawej w korytarzu. W szafie w korytarzu zaprojektowałam z prawej strony wysuwane półko-szuflady, by mieć swobodny dostęp do 2 rzędów butów, gdyż szafa jest głęboka. Bardzo polecam takie rozwiązanie.Osobiście jestem bardzo zadowolona z naszych szaf przesuwnych. Są idealnie wpasowane w przestrzeń i mieszczą w sobie wszystko, co potrzebne dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu. Jeśli planujecie takie szafy w Waszych domach, polecam więc uważnie zapoznać się z obecnymi technologiami i wzornictwem, by wybrać model dopasowany do Waszych potrzeb. Taka szafa będzie służyła przez wiele lat.

Kto z Was już ma lub planuje zakupić szafę przesuwną? 10 komentarzy:

 1. Ten post na pewno przyda się wielu osobom :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U nas rozwiązanie szaf przesuwnych sprawdziło się wyśmienicie, świetnie wykorzystana przestrzeń, a i użytkowość bardzo zadowalająca. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. My mamy szafę przesuwną w zabudowie wsypialni i uważam,że to bardzo funkcjonalne rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szafy przesuwne bardzo mi się podobają. Na pewno warto zwracać uwagę na ich wygląd i funkcjonalność.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama zdecydowanie wolę szafy wolnostojące - chociaż w tej chwili mam dwie, wbudowane w ścianę...;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo pomysłowo... Ja sobie cenię takie praktyczne i nowoczesne rozwiązania. W ogóle to ja uwielbiam takie jak blogi jak ten, czy ten https://blog.abrys.net . Sporo ciekawostek można znaleźć, inspiracji... Człowiek wie, jak wtedy urządzić swoje wnętrza.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny bloga, będzie mi miło gdy skomentujesz :)

Copyright © 2016 MAŁA RZECZ A CIESZY , Blogger